START – elektroničko pokretanje poslovanja
Putem informacijskog sustava START moguće je pokrenuti poslovanje za trgovačko društvo i obrt na daljinu, unutar nekoliko dana te putem samo jednog elektroničkog postupka iz udobnosti svog doma.
START integrira više koraka i postupaka u jedan proces, više institucija i banaka u jedan elektronički entitet, a njihove usluge u jedan e-obrazac koji korisnik kreira u skladu sa svojim potrebama.
START je prvi sustav pokretanja poslovanja u Republici Hrvatskoj koji u jednom elektroničkom postupku omogućava sljedeće usluge:
1. Pokretanje poslovanja d.o.o. i Pokretanje poslovanja j.d.o.o., s jednim i više tuzemnih osnivača
Usluga omogućava:
- elektroničko osnivanje d.o.o. ili j.d.o.o (upis društva u sudski registar i u Registar poslovnih subjekta pri Državnom zavodu za statistiku),
- elektroničko plaćanje temeljnog kapitala i sudskih pristojbi,
- registraciju društva u registar obveznika PDV-a i/ili dodjelu PDV ID broja (Porezna uprava), registraciju u sustav HZMO,
- otvaranje transakcijskog računa u poslovnoj banci i
- upis društva u Registar stvarnih vlasnika.
2. Pokretanje poslovanja obrt, s jednim i više tuzemnih osnivača
Usluga omogućava:
- elektroničko otvaranje obrta (upis obrta u Obrtni registar),
- otvaranje transakcijskog računa u poslovnoj banci,
- upis obrta u registar poreznih obveznika, registar obveznika PDV-a i/ili dodjelu PDV ID broja (Porezna uprava) i
- registraciju obrta u sustav HZMO.
Izvori informacija i podataka u STARTU
Sustav START će na temelju Vaše suglasnosti prikupiti Vaše osobne podatke dostupne u službenim registrima i evidencijama (Evidencija dodijeljenih matičnih brojeva građana, Zbirke podataka o prebivalištu i boravištu građana i Evidencija osobnih iskaznica, Evidencija o osobnim identifikacijskim brojevima itd.). Vi ćete unositi samo one podatke koji sustavu nisu dostupni.
O podacima koji se koriste i uvjetima njihove razmjene saznajte više u Općim uvjetima. Svi podaci koji se preuzimaju, prikupljaju i šalju, bez obzira na njihov izvor i oblik, vidljivi su Vam i unutar sustava, kroz pregled podataka koji su poslani prema pojedinoj instituciji i banci.
Većina dokumentacije generirana je u sustavu. Korisnik učitava samo minimalno potrebnu dokumentaciju. Dokumenti koji nastaju u procesu, kao i oni koje START zaprima iz drugih sustava (Obrtni i sudski registar, Državni zavod za statistiku, Porezna uprava), prosljeđuju se drugim institucijama i bankama zajedno s podacima, u svom izvornom obliku.
Kako izgleda proces pokretanja poslovanja na daljinu?
Nakon prijave u sustav i odabira usluge, otvara se obrazac u koji korisnik jednokratno unosi podatke potrebne za proces pokretanja poslovanja, odabire opcionalne usluge te daje suglasnost za razmjenu podataka između institucija.
Na temelju prikupljenih i unesenih podataka sustav prvo priprema set podataka i dokumenata potrebnih za upis društva u sudski registar ili upis obrta u Obrtni registar. Nakon obrade ovi registri šalju povratno informacije i dokumente kojima se kompletiraju zahtjevi za sve ostale institucije i banke u procesu. START prosljeđuje prikupljene podatke i dokumente u institucije i odabranu banku bez potrebe da korisnik ponovno ulazi u sustav.
Nakon obrade podataka i donošenja rješenja, institucije i banke u START dostavljaju povratnu informaciju i/ili dokument, a korisnik je putem korisničkog pretinca / emaila obaviješten da je proces pokretanja poslovanja završen.
Koje su specifičnosti ovog procesa?
Budući da sustav START više usluga integrira u jednu, proces ima određene specifičnosti s kojima se treba upoznati prije samog pokretanja poslovanja te ih prihvatiti kroz Opće uvjete.
Korisnik popunjava jedan e-obrazac što znači da sve podatke unosi prije nego je nastalo trgovačko društvo ili obrt. Podatke evidentirane odmah po unosu korisnika START dopunjava podacima dostavljenim iz sudskog i Obrtnog registra po izvršenim upisima. Stoga za korisnika neki podaci neće biti vidljivi na pregledu podataka prije slanja u te registre (npr. OIB društva, MBO obrta i sl.).
Nakon zaključavanja prijave u STARTU, korisnik ne može mijenjati odabir opcionalnih zahtjeva (prijava u Registar obveznika PDV-a i/ili dodjela PDV ID broja, registracija u sustav HZMO, zahtjev za otvaranje transakcijskog računa, prijava u Registar stvarnih vlasnika), osim ako je pozvan na dopunu od strane sudskog ili Obrtnog registra.
Ako je neki od unesenih datuma istekao tijekom obrade zahtjeva u nadležnim registrima, sustav će ove datume automatski izmijeniti. Sustav to čini sukladno zakonskim odredbama ili poslovnim pravilima određenog procesa o čemu je korisnik obaviješten i što prihvaća kroz Opće uvjete (poglavlje 3. i 4. Automatska izmjena datuma pri slanju prijave u Obrtni/sudski registar).
Specifičnosti za obrtnike
Prije pokretanja postupka putem sustava START potreban je dogovor ortaka oko toga čiji će osobni identifikacijski broj (OIB) biti dodijeljen zajedničkom obrtu. U aplikaciji će to biti OIB osobe koja se prijavila u sustav da bi popunila prijavu (predlagatelj).
Sustav će Vas obavijestiti kada su svi sudionici dali suglasnosti ili kada je netko od sudionika povukao suglasnost. U aplikaciji će Vam podaci sudionika koji su dali suglasnost postati vidljivi osvježavanjem stranice da biste preostale mogli kontaktirati.
Ako se odlučite za pokretanje poslovanja putem sustava START, vrlo je važno da eventualne dopune svoga zahtjeva vršite na isti način, dopunom elektroničke prijave u STARTU. START ne može prema drugim institucijama i bankama proslijediti podatke koji nisu nastali unutar sustava.
Zašto koristiti START?
Sustav je uspostavljen s ciljem pozadinske integracije poslovnih registara i postupaka kako bi se olakšao ulazak u poduzetništvo, a administrativno rasterećenje poduzetnika smanjilo za više od 30 %.
Usluga je osmišljena po principu životnih događaja ili situacija (engl. life events), uzimajući u obzir da je moderan poduzetnik informiran o svojim pravima i obvezama te o specifičnostima svoje djelatnosti, no ne mora poznavati regulativu koja nije vezana uz njegov posao niti procese koji se moraju odviti kako bi poslovanje započeo. Stoga usluga korisniku omogućava pokretanje poslovanja bez potrebe poznavanja institucionalnih procesa te uz nužno poznavanje regulative. Za sve ostalo pobrinut će se institucije koje su dio procesa, bez korisnikove intervencije i potrebe da kontaktira svaku pojedinačno.
Povezivanjem javnih registara, primjenom standarda upravljanja podacima iz njih, te uključivanja građana i poslovnih subjekata kao ravnopravnih partnera u proces izgradnje poslovnih modela. Ovaj sustav predstavlja modernu, tzv. lean e-uslugu, po principu jedinstvene kontaktne i servisne točke javne uprave u odnosima uprava-građanin i uprava-gospodarstvo, uz maksimalnu informacijsku sigurnost.
Željeni učinci uspostave sustava su poboljšana poslovna produktivnost javne uprave, izbjegavanje procesnih i podatkovnih preklapanja te osiguranje sigurnog okruženja za pružanje e-usluga.
Principi kreiranja sustava START su standardizacija, efikasnost, integracija, transparentnost, dostupnost i usklađenost s EU direktivama.
Institucije i organizacije partneri uspostave sustava START
- Ministarstvo gospodarstva,
- Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije i trgovački sudovi,
- Ministarstvo financija, Porezna uprava,
- Ministarstvo financija, Ured za sprječavanje pranja novca,
- Državni zavod za statistiku,
- HZMO,
- Hrvatska udruga banaka i poslovne banke i
- Financijska agencija
Zakonska osnova:
- Strategija e-Hrvatska 2020.,
- Nacionalni program reformi 2018.,
- Uredba o dopunama Uredbe o utvrđivanju poslova iz članka 4.A I 4.C Zakona o Financijskoj agenciji,
- Odluke Vlade o utvrđivanju načina, uvjeta i rokova redovitog poslovanja sustava START i
- NPOO 2020. – 2026.